زبان‌های برنامه‌نویسی در دنیای طراحی سایت به تعداد متعددی وجود دارد. بر اساس شالوده به سه رسته برنامه‌نویسی بر روی وب، بر روی دسکتاپ و بر روی موبایل تقسیم می‌شود. زبان‌های برنامه‌نویسی بر روی وب به دو دسته زبان‌های سمت سرور و سمت کاربر تقسیم می‌شوند. زبان‌های HTML، CSS و جاوا اسکریپت از مهم‌ترین زبان‌های سمت کاربر هستند.

 

زبان HTML

زبان HTML (اچ‌تی‌ام‌ال) شالوده هر صفحه اینترنتی می‌باشد. وب‌سایت دسته‌ای از صفحات اینترنتی است. صفحه اینترنت که روی مرورگر نشان داده می‌شود، باید از قوانین تبعیت کند که این قوانین کدهای HTML است. زبان نماد گذاری قدرتمند متن است و برای ایجاد و مجزا کردن بخش نوشتار سایت استفاده می‌شود.

یک ‌سایت مجموعه‌ای از اسناد، اطلاعات و پرونده‌هایی است که از متن، گرافیک، رنگ و لینک تشکیل می‌شود. ساخت عنوان‌، جدول ، فهرست، بند و تصویر در وب‌سایت با استفاده از HTML انجام می‌شود. اگر بدن آدم را به صفحه وب تشبیه کنیم، استخوان‌های آدم را شبیه HTML می +توان تصور کرد.

سند HTML، یک پرونده بر پایه متن است که با پسوند .html دارای معنی و محتوای برگزیده خودش است. مرورگرهایی مانند گوگل کروم و فایرفاکس که توانایی دریافت و تفسیر تگ‌ را دارند، یکی یکی از آن‌ها را از داخل سند می‌خواند و سپس مضمون صفحه را نمایش می‌دهند.

با مرورگر ها میتوان کدهای متنی HTML را نگاشت و آن‌ها را اعمال کرد. برای نمونه برای نوشتن یک پاراگراف متن در صفحه اینترنت، متن را داخل تگ شروع  <P>  و تگ پایان  </P>  قرار می‌دهند.

 

زبان CSS

زبان CSS، برای طراحی صفحات سایت و ایجاد ویژگی‌های ظاهری داده‌های وب‌سایت کاربرد دارد. قدم اول طراحی سایت، آموزش HTML و CSS است که این دو زبان تکمیل کننده یکدیگر هستند. این زبان، با هدف جدا کردن داده‌های متنی از داده‌های ظاهری مانند صفحه‌، رنگ، سایز و نوع فونت پدید آمد. این امر باعث ازدیاد شتاب دسترسی به سایت و قابلیت انعطاف بیشتر برای بررسی خصوصیت‌های ظاهری می‌شود.

اگر فرض کنیم که یک سایت شبیه ساختمان باشد، زبان CSS ارکان قشنگ کردن ساختمان است. برای طراحی سایت، بهره‌گیری از CSS برترین و پرسرعت‌ترین زبان جذاب و قشنگ کردن ‌سایت است. در حقیقت یک زبان برنامه نویسی نیست، در واقع یک ابزار کمکی زبان است.

 

زبان جاوا اسکریپت (Java Script)

جاوا اسکریپت (Java Script) یا به طور خلاصه JS یک زبان برنامه‌نویسی است. از این زبان برای برنامه‌نویسی برنامه‌های بر پایه وب و مرورگر اینترنت از قبیل گوگل کروم و فایرفاکس استفاده می‌شود. نوعی زبان سطح بالا است، یعنی زبان نوشتاری و ساختاری آن‌ها به زبان انسان نزدیک است و صفر یک نیست. با زبان جاوا اسکریپت کاربران توانایی برقراری ارتباط با سایت را پیدا می‌کنند. جاوا اسکریپت سایت‌های خشک و بی روح را نشاط می‌دهد. یعنی با تحرک‌بخشی و پویا‌نمایی، با افزودن انیمیشن، صوت، تصویر و تغییر رنگ روی سایت، باعث زیبایی و جذابیت سایت می شود. برای ورود به دنیای برنامه‌نویسی و طراحی ظاهر وب‌سایت باید خیلی خوب با جاوا اسکریپت کار کرد.

حامد اسلامی

نویسنده مطلب

پروفایل

تست بخش تماس با ما

دیدگاه کاربران


برای ارسال دیدگاه وارد حساب کاربری خود شوید. ورود یا ثبت‌ نام