طراحی سایت، صنعت جدید امروز دنیا است. با اختراع وب در سال 1989، عصر طلایی آن آغاز شد. طراحی سایت، ساخت صفحات اینترنتی برای ارائه خدمات، محصولات، اطلاع‌رسانی با معرفی شرکت است. برای طراحی داشتن دانش گرافیک و اصول طراحی الزامی می‌باشد. ذهن خلاق و الهام بخش، آشنایی با آخرین تکنیک‌های طراحی و نسخه مرورگرها از شرایط اولیه طراح سایت می‌باشد.  فرآیند تولید محتوا، گرافیک زیبا و رعایت اصول سئو در آن باید انجام شود. جنبه زیبا شناختی در آن، اهمیت فوق‌العاده دارد. انتخاب رنگ، فونت و تصاویر باید مناسب باشد.

مردم جهان برای ارتباط، خرید محصول و خدمات، اطلاعات و اخبار نو، زندگی اجتماعی و بسیاری از کارها به سایت‌ها نیاز دارند. تمام صاحبان کسب و کار برای فروش کالا و خدمات خود نیاز به سایت اختصاصی دارند. امروزه تقاضا برای طراحی سایت، به سرعت زیادی در حال گسترش به تمامی کارها و امور است. یک سایت  حرفه‌ای در بازار پر رقابت جهانی، پیش نیاز ورود به دنیای کسب و کار آنلاین است.

سایت طراحی شده باید بازار هدف داشته باشد. سایت پزشکی، کودکان، فروشگاهی، خدمات و شرکت‌ها تفاوت دارند. هدف از داشتن سایت، فروش محصولات و شناخته شدن کسب و کار به صورت اینترنتی است. اولین مرحله طراحی سایت، داشتن ایده می‌باشد. با داشتن ایده جذاب و کاربردی، سایت بزرگترین منبع درآمد می‌باشد. طراح سایت، باید ظاهر حرفه‌ای، تاثیرگذاری سایت در دید مخاطب و تطبیق پذیری با تمام دستگاه‌های هوشمند را در نظر داشته باشد. باید سادگی، شفافیت و ثبات در سایت وجود داشته باشد.

طراحی سایت یک کار تیمی است و دارای دو بخش است. بخش ظاهری، شامل تمام ویژگی‌هایی است که در معرض دید عموم قرار دارد. گرافیک زیبا و جذاب برای طراحی قسمت‌های گرافیکی مانند آیکون، تصاویر و رنگ‌بندی اهمیت زیاد دارد. بخش پشتیبانی شامل کدهای سمت سرور و کدهایی است که توسط کاربران سایت، قابل دیدن نیست.

تاریخچه و آینده طراحی سایت

حتی قدیمی‌ترین سایت هم بیشتر از سی سال عمر ندارد. بنابراین قدمت طراحی سایت چندان طولانی نیست. ولی با این تاریخچه کوتاه، جهش بسیار بزرگی برای بشریت، ایجاد کرده است. در سال 1991 اولین سایت توسط گروه تیم برنزلی طراحی شد. کاملا بر پایه متن بود و با کدهای ساده HTML نوشته می‌شد. تاریخچه طراحی سایت با تاریخ اینترنت، ادغام شده است. اولین صفحه‌های سایت کاملا سیاه بودند. در سال 1995 طراحی شامل جداول، مورد استفاده قرار گرفت. پیدایش زبان جاوا اسکریپت، انقلاب بزرگی ایجاد کرد. در سال 1998، زبان CSS که روشی برای جداسازی بخش محتوای سایت از بخش ظاهری بود، ابداع شد.

طراحی سایت واکنشگرا در سال 2010، بسیار پر اهمیت بود. بدین ترتیب، به همه کاربران مراجعه کننده به سایت با گوشی و تبلت، خدمات ارائه شد. سایت به صورت کامل در صفحه‌ها با اندازه مختلف، نمایش داده شد. امروزه با نسخه‌های جدید ابزارهای طراحی سایت، بسیار ساده‌تر و کارآمدتر از گذشته شده است. آینده طراحی سایت، بسیار بزرگ است. دسترسی راحت مردم جهان به اینترنت و سایت، باعث ایجاد یک فضای بازاریابی فوق‌العاده شده است. این بزرگترین ابزار بازاریابی در طول تاریخ بشریت است، که در اختیار فروشندگان قرار می‌گیرد.

حامد اسلامی

نویسنده مطلب

پروفایل

فارغ التحصیل رشته مدیریت بازرگانی و برنامه نویس لاراول (PHP) هستم. تقریبا ده سالی تجربه مستمر در زمینه طراحی سایت دارم و از انجام پر...

دیدگاه کاربران


برای ارسال دیدگاه وارد حساب کاربری خود شوید. ورود یا ثبت‌ نام