آموزش آنلاین در بستر اینترنت پدیده عصر جهانی شدن است. امروزه دیگر مانند گذشته نیست که افراد برای رسیدن به کارهای خود، مجبور به طی مسافت زیادی باشند. این امر موجب ترافیک سنگین، خستگی و بی‌حوصلگی می‌شد. امروزه تفکر هوشمندانه بشر با اختراع کامپیوتر و اینترنت، باعث خلق موقعیت‌های بزرگ شده است. با تبدیل دنیا به دهکده جهانی، فواصل جغرافیایی دنیا از بین رفته است. امروزه، یعنی در جهان گیری کرونا با کمتر شدن حضور مردم در اجتماعات برای حفظ سلامتی خود و دیگران، اینترنت، نقش خود را به‌خوبی ایفا کرده است. 


آموزش یکی از کارهایی که در این زمان مختل شده است و آموزش مجازی جای آن را پر کرده است. آموزش‌ آنلاین یعنی آموزشی که بدون حضور فیزیکی است. از فواصل دور همان نقش آموزش واقعی را انجام می‌دهد. امروزه  تقریبا تمام جهان به اینترنت دسترسی دارند. همین امر باعث می‌شود که در آموزش‌ آنلاین، افراد از هر مکانی که هستند امکان دسترسی به آن را داشته باشند. زیرا تنها یک ابزار هوشمند و دسترسی به اینترنت نیاز است و تقریبا در همه‌ی خانه‌ها وجود دارد. بنابراین نگرانی  بابت از دست دادن آموزش، دیگر وجود ندارد.
 

فواید آموزش آنلاین در اینترنت
فواید آموزش آنلاین، این است که همه مردم چگونگی استفاده مفید از فناوری اینترنت را می‌آموزند. از جمله فواید دیگر آن می‌توان به این اشاره کرد که در آن سرعت یادگیری افزایش می‌یابد. همچنین علم و دانش را آنلاین آموختن از لحاظ اقتصادی به صرفه است. بسیاری از هزینه‌های مازاد مثل حمل‌ونقل، اسکان، هزینه انرژی و بسیاری از هزینه‌های دیگر را به طور چشمگیری کاهش داده است. وقت زیادی برای رسیدن به تمام امور زندگی باقی می‌ماند. انعطاف‌پذیری در آموزش آنلاین، بسیار بیشتر از آموزش حضوری است.


 در آموزش آنلاین نیازی به تعیین زمان و مکان مشخص نیست. بلکه از هرجا و هر زمان می‌توان بهره لازم را از آموزش برد. همین امر هزینه‌های اسکان که در آموزش‌حضوری وجود دارد را به‌طور کامل حذف کرده است. این روش آموزشی موجب افزایش سواد رسانه‌ای در این جامعه شده است. استفاده از کلاس‌های آنلاین این مزیت را دارد که به افراد قدرت انتخاب بیشتری می‌دهد. شخص به انتخاب خود، مکانی که برای آموزش آنلاین احساس آرامش دارد را انتخاب می‌کند. اتاق مطالعه، اتاق خواب، حال، فضای آزاد و یا هرجایی که شخص دوست دارد. هم‌چنین ضروری نیست که امکاناتی مانند میز، صندلی و نیمکت وجود داشته باشند.
 

افرادی که با آموزش آنلاین ، دانشی را یاد می‌گیرند، دانش کمتری نسبت به آموزش حضوری ندارند. مطالعات اخیر این موضوع را روشن کرده است، افرادی که با این نوع آموزش یاد می‌گیرند، حتی عملکرد بهتری نسبت به آموزش حضوری دارند. بازدهی بیشتری در این سیستم مشاهده شده است. در این دوران باید آموزش آنلاین را جدی تر دنبال کرد و برای استفاده بهینه از فناوری و سرعت دادن به کارها، وارد تمام جوانب زندگی خود کرد. 
 

حامد اسلامی

نویسنده مطلب

پروفایل

فارغ التحصیل رشته مدیریت بازرگانی و برنامه نویس لاراول (PHP) هستم. تقریبا ده سالی تجربه مستمر در زمینه طراحی سایت دارم و از انجام پر...

دیدگاه کاربران


برای ارسال دیدگاه وارد حساب کاربری خود شوید. ورود یا ثبت‌ نام